Gå til indhold
fodbold med dansk flag i et fodboldmål
Nu kan danske fodboldfans trygt streame fra VM i 2026 i Canada, USA og Mexico med Telenor

Pressemeddelelse -

Godt nyt til alle fodboldfans: Tag trygt mobilen med til VM i 2026

Når VM i fodbold fløjtes i gang i 2026, kan danske fans trygt tage mobilen med til Canada, USA og Mexico. Telenor har nemlig udvidet sin roaming-aftale, så alle tre værtslande nu er inkluderet. Det betyder, at du kan streame jubelscener fra tribunen, dele øjeblikke på Snapchat og poste billeder på Instagram uden frygt for ekstraregninger.

Frihed til at opleve
Telenor giver med udvidelsen kunderne friheden til at opleve verden, og bekymringerne kan blive hjemme. Vi dækker nu over 70 lande og 99 % af danskernes favoritdestinationer. Det gør det trygt og nemt at være online, uanset om du er i Marienlyst eller i Mexico City.

“Med udvidelsen giver vi kunderne friheden til at opleve lige den destination, de drømmer om. Og bekymringerne kan de efterlade derhjemme. Vi dækker 99 % af danskernes rejsedestinationer og gør det trygt at streame, chatte og poste i både Marienlyst og i Mexico City. Ingen chok på regningen og ingen afbrydelser. Det er sådan, vi gør det trygt og nemt at være online og giver lidt ekstra fodboldglæde til både gamle og nye kunder,” siger Christian Hoffmann, privatkundedirektør i Telenor.

19 nye lande på listen
Telenor dækker nu over 70 lande. De nye lande på listen er: Albanien, Andorra, Australien, Bosnien-Hercegovina, Canada, Filippinerne, Hongkong, Indonesien, Japan, Kina, Macao, Mexico, Moldova, Nordmakedonien, Singapore, Sydkorea, Taiwan, Ukraine og Vietnam.

Roaming i de nye lande gælder for alle Telenors mobilabonnementer og mobilt internet-abonnementer til både nye og eksisterende kunder. Det betyder, at både børn, unge og voksne kan rejse trygt med mobilen.

Emner

Kategorier


Telenor hjælper danskerne med at skabe gode forbindelser via mobil og internet. Vores mål er at skabe sammenhæng i vores kunders digitale liv og i det danske samfund. Derfor investerer vi hvert år massivt i innovation og i udvikling af den danske teleinfrastruktur.

Telenor er en del af Telenor-koncernen, som opererer i hele Norden og i Asien, og på verdensplan hjælper vi 186 millioner kunder med at kommunikere. I Danmark er vi ca. 900 medarbejdere, har 38 butikker fordelt over hele Danmark og gør hver dag vores yderste for at gøre det nemt for vores kunder at kommunikere og sikre deres forbindelse på både mobil og internet. I Danmark er CBB Mobil også en del af Telenor-familien. Du kan læse mere om os på www.telenor.dk.

Kontakt