TT-Netværket udsat for ransomware-angreb
TT-Netværket har været udsat for et ransomware-angreb. Ingen kundedata er kompromitteret, og hackerne har ikke haft adgang til mobilnetværket, som således ikke er påvirket af hændelsen.
TT-Netværket har været udsat for et ransomware-angreb. Ingen kundedata er kompromitteret, og hackerne har ikke haft adgang til mobilnetværket, som således ikke er påvirket af hændelsen.
Fra i dag kan 10.000 husstande på Sjælland med adgang til Onefibers net vælge lynhurtigt internet fra Telenors produkt MaxSpeed. Lanceringen er den tredje i rækken på få uger, som tilsammen betyder, at mere end 2,5 mio. husstande nu kan få internet med hastigheder på op imod 1.000 Mbit/s med MaxSpeed.
Telenor sørger nu for 5G-mobildækning på størstedelen af Storebæltsbroen. Teleselskabet har nemlig opgraderet flere master nær broen med den nyeste 5G-teknologi. Det betyder, at trafikanterne nu vil opleve en bedre forbindelse, når der skal streames film og serier fra passagersæderne eller lyttes til musik og lydbøger under køreturen.
Alt for mange danskere genbruger deres passwords på tværs af tjenester og er dermed i risiko for identitetstyveri og svindel med NemID, bank- og kreditkort. Derfor udvider Telenor nu løsningen NetSikker Plus med servicen ID Vagt, som hjælper med at beskytte dine personlige oplysninger på nettet og advarer dig, hvis de er med i et datalæk.
Fra i dag kan 100.000 adresser på Fyn få adgang til lynhurtigt internet fra Telenors produkt MaxSpeed. Lanceringen af MaxSpeed til fynboerne kommer to uger efter mere end 500.000 adresser på Sjælland og i Østjylland blev lukket ind på Telenors højhastighedsinternet, og dermed kan mere end 2,5 mio. husstande nu få internet med hastigheder på op imod 1.000 Mbit/s med MaxSpeed.
Fra i dag kan 100.000 adresser på Fyn få adgang til lynhurtigt internet fra Telenors produkt MaxSpeed. Lanceringen af MaxSpeed til fynboerne kommer to uger efter mere end 500.000 adresser på Sjælland og i Østjylland blev lukket ind på Telenors højhastighedsinternet, og dermed kan mere end 2,5 mio. husstande nu få internet med hastigheder på op imod 1.000 Mbit/s med MaxSpeed.
Læring og medarbejderudvikling er hjørnesten i Telenor, og det sætter en ny verdensrekord i e-læring nu to streger under. Rekordforsøget er en foreløbig kulmination på Telenors ’40 Hour Challenge’, der er en opfordring til alle medarbejdere om at bruge minimum 40 timer om året på at dygtiggøre sig og udvikle nye kompetencer – vel at mærke i arbejdstiden.
Telenor har som det første teleselskab i Norden indgået partnerskab med Microsoft om Operator Connect, som integrerer virksomheders telefoni i Teams på en ny og mere fleksibel måde. Operator Connect gør det nemt for administratoren selv at tilføje brugere til løsningen og sikrer redundans, så virksomheder kan bruge Teams som deres fulde telefoniplatform.
En ny brandplatform er netop blevet præsenteret fra Telenor. I front på de skrå brædder står en digital superbruger i form af en animeret, toptjekket bedstemor – præsenteret som Danmarks Bedste. Hun skal portrættere følelsen af friheden til at opleve alt det gode i den digitale verden og trygheden til at turde. For hvad er mere trygt end en bedstemor?
Fra i dag kan Telenor tilbyde højhastigheds-internet til yderligere 509.000 husstande på Sjælland og i Østjylland. Samlet set er det nu 2,4 mio. husstande, som kan få internet med hastigheder på op til 1.000 Mbit/s med Telenors produkt MaxSpeed.
Et flerårigt partnerskab mellem Telenor og Salling Group bliver nu forlænget. Telenors shop-in-shop-butikker vil således fortsat komplementere sortimentet i 15 Bilka-varehuse de næste tre år. Telenor har samtidig igangsat et re-design af butikkerne, så de får Telenors egenudviklede box-format, der gør indretningen mere fleksibel og giver mere plads til salg af mobiltilbehør.
Telenor-koncernen offentliggør i dag resultatet for årets tredje kvartal i 2021. Telenor Danmark fortsætter den positive finansielle udvikling og kommer ud af tredje kvartal med en højere indtjening, øget omsætning og flere mobil- og bredbåndskunder.