Nu kan Telenors kunder få fri tale i EU
Telenors privatkunder med ”Fri+”-abonnementer får fra i dag fri tale og SMS i Norden. Hvis man har det største Fri+ -abonnement, får man desuden fri tale og SMS i hele EU.
Telenors privatkunder med ”Fri+”-abonnementer får fra i dag fri tale og SMS i Norden. Hvis man har det største Fri+ -abonnement, får man desuden fri tale og SMS i hele EU.
En ny undersøgelse omkring danskernes seervaner viser, at danskerne i stigende grad dropper fjernsynet med dets faste sendetider for i stedet at se tv og film på computere og tablets, når tiden passer dem bedre.
Telenor giver sine Fri+ Familie-kunder markedets bedste bredbåndstilbud og bygger dermed videre på sit familiekoncept, der med bl.a. samlerabatter, Office 365 og OneDrive har tiltrukket mange kunder.
Telenor lancerer nye erhvervsabonnementer. Det største abonnement inkluderer fri tale i EU og 500 MB mobildata pr. måned i EU.
Mens nytårsbordet blev dækket, champagneglassene blev hævet og 2015 blev skudt i gang, greb danskerne mobilen og fyrede over 8.983.207 sms´er afsted fra den 31. dec. kl. 00 frem til den 1. jan. kl. 05 på Telenors netværk.
Danskerne sagde glædelig jul og tak for gaverne med mobilen i hånden, hvilket i år blev til 6.734.804 julesms´er på Telenors netværk fra den 24/12 kl. 06:00 til kl. 24:00. Det svarer til 374.156 sms'er i timen. I samme tidsrum registrerede Telenors mobilnetværk 580.635 billedbeskeder(MMS) svarende til 32.258 i timen.
Telenor har gennemført den første samtale på sit 4G-net, som hidtil kun har været brugt til datatransmissioner. Kunderne kan se frem til 4G-samtaler (også kaldet VoLTE) i løbet af 2015.
I nat lagde Telenor og Telia 2G-nettene sammen i Sønderjylland og på Fyn – læs her, hvilke byer der fik bedre dækning i nat. Samtidig blev der skrevet et lille stykke verdenshistorie, idet næsten to års arbejde med at lægge de to mobilnetværk sammen over hele Danmark blev afsluttet. Uge for uge siden marts 2013 har Telenors kunder få bedre mobildækning, og forbedringerne fortsætter i 2015.
(Fornebu 3.desember, 2014) Telenor og TeliaSonera har 3. desember 2014 inngått en avtale om å slå sammen sine danske virksomheter i et felleseid selskap, der hver av partene vil eie 50 prosent. Det nye selskapet vil bli en robust mobiloperatør, som vil være i stand til å øke investeringene i nettverk til fordel for kundene.
Asbjørn Dencker Mangs Sørensen fra Skanderborg og Thomas Koppel fra Århus er udvalgt som de to unge danske talenter, der skal repræsentere Danmark til den globale Telenor Youth Summit-konference, der afholdes i Oslo i forbindelse med uddelingen af Nobels fredspris.
Kommerciel direktør i Telenor Danmark, Lars Thomsen, blev i går kåret som årets CMO (Chief Marketing Officer). Baggrunden var bl.a. Telenors brug af innovative digitale partnerskaber, der har resulteret i en stabil vækst i erhvervssegmentet.
Nordic Broadband City Index 2014 viser, at de 15 største danske byer stadig står stærkt, når det handler om at udbyde digitale tjenester til borgerne, men samlet set lander de største danske byer denne gang på en nordisk tredjeplads, især fordi de har Nordens højeste lejepriser på opsætning af teleudstyr.