Bibob lægges sammen med CBB
Telenor forenkler forretningen og lægger 22. februar sine to brands Bibob og CBB sammen under CBB-navnet.
Telenor forenkler forretningen og lægger 22. februar sine to brands Bibob og CBB sammen under CBB-navnet.
Nytårsdag plejede mange formentlig tømmermænd med at ligge på sofaen og se Netlix – i hvert fald steg Netflix-trafikken til nye højder hos Telenor 1. januar.
Telenor Danmark styrker sin direktion med en nyoprettet post som strategi- og transformationsdirektør med ansvar for den kommercielle transformation. Det bliver den 41-årige Thomas Byrge Sørensen, der kommer fra en stilling som Principal i A.T. Kearney, som tiltræder denne post. Samtidig udnævnes Peter Gregersen til kundedirektør efter at have været interim de seneste par måneder.
Nytårsaften skød danskerne bordbomber af og spiste nytårstorsk, men de fyrede også 8,1 millioner sms’er og 139 millioner MB data afsted på Telenors netværk.
Juleaften bød på andesteg og dans om juletræet – og på tonsvis af digitale julehilsner til venner og familie via SMS’er, MMS’er og Facebook-hilsener på Telenors netværk.
Et af verdens største teleselskaber, Telenor, er ny hovedsponsor for Copenhagen Marathon, som fremover kommer til at hedde Telenor Copenhagen Marathon. Samarbejdet giver et kvalitetsløft, som bringer Telenor Copenhagen Marathon helt op i verdensklassen indenfor maratonløb.
Telenor er i gang med at opgradere 430 mobilmaster i de største byer til 4G+, som giver dobbelt kapacitet og hastighed på mobilt bredbånd. Hvis man er i nærheden af disse master i København, Aalborg, Odense, Aarhus og Roskilde, står der 4G+ i displayet på de fleste af de telefoner, der understøtter den nye teknologi.
4G-nettet har indtil i dag udelukkende været brugt til mobilt internet, men efter grundige tekniske tests åbner Telenor - som første teleselskab i Danmark - i dag for, at 4G-nettet også kan bruges til samtaler. Aalborg kommune har hjulpet med at teste den nye teknologi, der er en vigtig byggesten på vej mod bedre indendørs mobildækning.
Telenor Danmark udnævner i dag Jesper Hansen som adm. direktør. Jesper Hansen har været en del af Telenor Danmarks topledelse de seneste 15 år og har været fungerende administrerende direktør siden juni 2015. Som administrerende direktør i Telenor Danmark vil Jesper Hansen indgå i Telenors koncernledelse.
Tablets er en del af de fleste børns hverdag, og med dette års julekalender fra børneværten Shane og Telenor, har du mulighed for at forbinde det bedste fra de to verdener, som børn er glade for: den digitale og den med mor, far og duften af glimmer og gran.
Johan Juul Jensen fra Skørping og Bhaskar Mitra er udvalgt til at repræsentere Danmark ved Telenor Youth Forum, en global iværksætterkonference om mobilteknologi, som afholdes i Oslo fra 8.-11. december i forbindelse med uddelingen af Nobels fredspris. Her skal de bl.a. møde Wikipedias stifter Jimmy Wales.
Telenor Danmark tester sammen med Intel en ny teknologi, som giver flere spor på den digitale motorvej og dermed gør 4G-mobilnettet klar til at håndtere danskernes stærkt stigende forbrug af mobildata.
Danske forældre tænker sig om en ekstra gang, før de deler billeder af deres børn på sociale medier. Det viser en familieundersøgelse fra Telenor. Læs her, hvordan du kan undgå, at folk du ikke kender, ser dine billeder på Facebook, Instagram og Snapchat.
(Fornebu, 11 september 2015) Telenor og TeliaSonera har i dag trukket ansøgningen tilbage vedr. sammenlægningen af deres danske virksomheder. Selskaberne har ikke været i stand til at nå til enighed med EU Kommissionen om acceptable betingelser for at skabe en ny robust mobiloperatør.
Telenor styrker sit serviceprogram og introducerer nu en smartphoneforsikring, der gør op med ventetid og bøvl. Når telefonen går i stykker, får man med den nye forsikring som hovedregel sin mobil ombyttet næste dag, og man har en uge til at aflevere den ødelagte telefon. Servicen gælder i hele Europa.
Telenor-koncernen kan registrere en trecifret vækst i data-roaming i sine europæiske lande. Den forgangne sommer brugte Telenor Danmarks kunder 120 % mere mobildata, når de rejste på ferie i udlandet, sammenlignet med samme periode sidste år.
Peter Nødbak er pr. 1. august ny mand i spidsen for Telenor Danmarks netværksdivision, som står for at udbygge, drive og vedligeholde Telenors mobilnetværk.
Telenor har bygget et helt nyt anlæg i Jyske Bank Boxen for at få kapacitet nok til de tusindvis af smartphones, som tilskuerne bringer med ind i Boxen til kommende store events som Madonna, Take That og VM i kvindehåndbold.
Ericsson har indgået et samarbejde med Telenor om at skabe et åbent og hurtigt wifi-netværk, der giver gratis, trådløs internetadgang til de 3.000 besætningsmedlemmer samt besøgende og butiksejere på festivalpladsen på Aalborg Havn.
Hav altid PIN-kodelås på din telefon, skriv IMEI-nummeret ned og reager så hurtigt, du kan, hvis uheldet er ude. Telenor har udarbejdet en række gode råd, hvis du vil undgå at få stjålet og misbrugt telefonen i ferien og på sommerens mange musikfestivaler.